Yeni anayasa görüşmelerinde ikinci tur

18.01.2017

284 Kişi Okumuş

0 Yorum

 TBMM Genel Kurulu, AK Parti ve MHP’nin imzalarıyla sunulan ve ilk tur görüşmeleri tamamlanan yeni anayasa teklifini görüşüyor. Birinci tur görüşmelerinde hükümet kanadı fire vermezken, ikinci turda paketin referanduma gidilebilmesi için 330’un altına düşmemesi gerekiyor.

Yeni anayasa paketinin ikinci tur görüşmeleri bu akşam başladı. İkinci tur görüşmelerinde madde üzerinde müzakere yapılamayacak.

İlk maddeye ilişkin önergelerin ardından TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı ilk madde için oylama yapılacağını duyurdu.

Yaklaşık 30 dakika süren oylamanın ardından Bahçekapılı, ilk madde oylama sonuçlarını açıkladı. Buna göre 486 milletvekilinin katıldığı oylamada, ilk madde 345 oyla kabul edildi. Ret sayısı ise 140 olarak açıklandı.

330’UN ALTINA DÜŞMEMESİ GEREKİYOR

İkinci turda gözler yine AK Parti ve MHP’de olacak. Her bir maddenin ve yapılacak son oylamada paketin tümünün 330 veya üzeri kabul oyu alması gerekiyor. Eğer maddeler 330’un altında kalırsa bu o maddenin referanduma sunulmayacağı anlamına geliyor.

Bu paketin Cumhurbaşkanlığı ile ilgili maddeleri bir bütün olduğu için herhangi birinin geçmemesi durumunda öngörülen sistem eksik kalıyor. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde, AK Parti’nin paketin tamamını çekebileceği belirtiliyor.

Yeni anayasa teklifinin 77 saatlik gerilimli 1. turu yöneten Ahmet Aydın, ikinci tur görüşmelerinde görev almadı. Aydın, ikinci tur görüşmelerini Bakanlar Kurulu sıralarından izledi.

BİRİNCİ MADDE OYLAMALARI BAŞLADI

TBMM’de birinci maddeye ilişkin oylama başladı. İsimleri okunan milletvekilleri kabinlerde oylarını kullanmaya başladı.

HDP’li vekiller Meclis Genel Kurulu’na yakalarında “Hayır” kokartlarıyla katıldı.

TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, milletvekillerinin oylama sırasında kabinler önünde durmamaları konusunda uyardı.

Geçtiğimiz hafta cezaevinden tahliye edilen HDP’li Leyla Birlik Meclis’teki ikinci tur görüşmelerine katıldı

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz