06 Mart 2017'da eklenmiş, 1.219 kişi görüntülemiş
HAMSİLOS TABİAT PARKI
Adres : Akliman Mevkii Sinop
Telefon : 0368 287 60 30
Faks : 0368 287 60 30
Websitesi : http://www.sinopakliman.com

HAMSİLOS TABİAT PARKI

GOLD FİRMA

Karadeniz’ in incisi Sinopun en güzel mekanlarından biri olan Hamsilos Akliman bölgesinde yılın dört mevsiminde doğa bir başka güzeldir. Aynı zamanda Hamsilos Tabiat Parkı, Türkiye’nin 22. Tabiat Parkı olup, Sinop’un da en özel alanlarından biridir. Sinop’un diğer cazibe merkezlerinden olan İnceburun ve Sarıkum Gölü dışında şehre gelen ziyaretçilerin en az %85’inin mutlaka uğradığı bir alandır. Oksijen yoğunluğu açısından bakıldığında ülke genelinde birinci sıralarda değerlendirilmektedir.
1987 ylında mesire yeri olarak tescil edilmiş olan ve sahip olduğu peyzaj güzellikleri yanında bu güzelliklerinden rekreatif anlamda faydanılmasına olanak veren günibirlik tesislerin yer aldığı Akliman Mesire yeri ve Tabiat parkı bir başka cazibe noktasıdır.
Bu mevki aynı zamanda; arkeolojik döneme tarihlendirilen liman içindeki keramik parçaları ile eski denizcilerin mezarlarının, resmi kaynaklara dayanmamakla birlikte yöre halkı tarafından fosil kalıntısı olduğu belirtilen deniz kıyısındaki buluntuların ve Amazon Kadınlarının yıkandığı alan olarak inanılan kadınlar hamamı’nın yer aldığı kültürel kaynak değerleri açısından da zengin bir alandır.
Hamsilos Mevkii ise İskandinavya’daki fiyortlara benzediğinden yola çıkarak bir çok yayında fiyort olduğu belirtilen bir doğal liman olan Hamsilos limanı ve yakın çevresini kapsamaktadır. Hamsilos fiyortu olarak anılan bu oluşum, ziyaretçilerine; deniz, koy, ve yeşil’in bir arda yer aldığı eşsiz ve doyumsuz bir görsel peyzaj zenginliği sunmaktadır.

İlgili Terimler :

Adınız Soyadınız

Telefon Numaranız

E-Posta Adresiniz

Mesajınız

Güvenlik Sorusu 8 + 7 = ?

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Sistemde firma tarafından eklenmiş haber bulunamadı